Co je Krav Maga?

Krav Maga je moderní vysoce účinný systém sebeobrany a boje zblízka. Využívá instinktivní reakce a přirozené reflexy, díky čemuž funguje i ve stresových situacích.

Tento sebeobranný a taktický systém vznikal po 2. světové válce v Izraeli. Zakladatel je Imi Lichtenfeld –  rodák z Československa, který na počátku 2. světové války emigroval do Izraele. Imi systém vyvinul pro potřeby izraelské armády a dalších obranných složek. Krav Maga se z hebrejštiny překládá jako „Boj na kontaktní vzdálenost“ / „Bo zblízka“.

Imi Lichtenfeld byl v mládí úspěšným sportovcem. Zejména vynikal v gymnastice, boxu, zápase a plavání. Na začátku 2. světové války, když na Slovensku sílilo antisemické hnutí formoval Imi s dalšími mladými židovskými domobranu bránící židovskou čtvrt v Bratislavě proti místním fašistům. Zkušenosti z bojů v ulicích ho přiměli své dosavadní bojové dovednosti upravit, aby fungovali i v nesportovním prostředí, ve kterém se vyskytují zbraně a přesila.

Po příjezdu do Izraele vstoupil do IDF (Israel Defense Forces) vynikaly Imimo bojové dovednosti, proto se brzy stal hlavním instruktorem pro výuku fyzické přípravy a boje z blízka (Krav Maga).

Po svém odchodu z aktivní služby Imi systém Krav Maga upravoval pro civilní užití a nadále ho se svými žáky rozvíjel. Mezi jeho nejvlivnější nástupce patří Eyal Yanilov, který byl řadu let hlavním instruktorem IKMF (International Krav Maga Federation), později založil vlastní organizaci KMG (Krav Maga Global by Eyal Yanilov), jejíž prostřednictvím se systém rychleji šířil do celého světa.

Systém Krav Maga se díky své účinnosti začal rychle šířit do celého světa i dalšími experty. Někteří z nich systém dále rozvíjeli o nové poznatky a účinné prvky z jiných systémů tak, aby byla Krav Maga ještě více efektivní a reagovala na potřeby a hrozby moderního světa. Rakouský mistr Peter Weckauf zúročil své letité zkušenosti a mistrovské stupně i z dalších bojových stylů a založil  SAMI COMBAT SYSTEMS vyučují Krav Maga Concept (KMC), jenž je momentálně nejrychleji se rozvíjející Krav Maga organizací v ČR. 

To, že Krav Maga znamená v překladu jen „Boj zblízka“ zapříčinilo, že nemá licenčeně nijak chráněné své označení. Světový boom systému Krav Maga a jeho vzrůstající popularita zapříčinilo zneužívání tohoto názvu. Označení Krav Maga může v dnešní době bohužel používat kdokoli.

Chcete-li systém Krav Maga trénovat, ujistěte se, kdo je vaším instruktorem. Jaká federace ho zaštituje, u koho dělal instruktorské kurzy, jaké má zkušenosti s výukou atd.

Petr Vrablic